Více o řečnících


Marie Havlíčková, CEO Slevomat

Transformace firmy od koordinovaného punku k dospělé firmě při zachování firemní kultury 

Slevomat se transformoval ze startupu o 15 lidech ve dvou miliardovou firmu s 250 lidmi. V určité fázi firmy nám přestalo stačit vybírat si lidi podle toho, zda mají spoustu nápadů a elánu, jsou nezkažení korporací, máme chuť jít spolu na pivo. Zároveň jsme si uvědomili, že to, jak to děláme, nemusí být ta jediná a nejlepší cesta. Potřebovali jsme získat odborníky, zkušené profesionály, a také nám chyběl pohled a zkušenosti z jiných firem. 

Podělím se s vámi o tom, jak jsme si před rokem vytyčili naší transformační cestu, jak se nám daří po ní jít, a jak takový posun ovlivňuje firemní kulturu.

Už teď se můžete pro inspiraci podívat na rozhovor:  

Už nejsme jen o slevách. Stavíme zážitkový portál, který nemá obdoby

Michal Beránek, ex všechno možné v OpenOne

Hledám, experimentuji, (o)pouštím. 

Jak jsem si do své manažerštiny začal pouštět naslouchání, vděčnost a vstřícnost

Byl jsem typickým manažerem 20. století. Z několika úhlů pohledu asi i úspěšným. Přesto často nespokojeným, nervózním, frustrovaným, neklidným. Pak přišla bolest a s ní mé „nevím“. Dotklo se i řízení firmy OpenOne, ve které vlastním většinový podíl. Nevěděl jsem, zda ji chci nadále mít, zda ji chci vůbec řídit. Nebo jí chci vést? Nebo co? Začal jsem hledat a experimentovat. Dělal i blbosti a hlavně vytrval. Dnes pořád podíl v OpenOne vlastním, aktuálně ji nevedu, ani se v ní neangažuji. Moc rád se podělím o to, co jsem na této cestě našel za dary, co jsem (rád) opustil a co si nechal.

Kde byl Michal na své cestě v roce 2016 se můžete podívat ve videu:

Jak jsem se z generálního ředitele stal náčelníkem kmene.

Mgr. Radka Maňáková, Ph.D., Team Test

Ženský princip v proměně organizací

Lektorka, koučka a šamanka v managementu. Spoluautorka knížek „Husa v čele aneb od manažerského řemesla k manažerskému mistrovství“ a „Adam a Eva v práci“.  Naplno ponořená v tématech „Zóna kmenového vůdcovství“ a „Ženský princip v leadershipu“.

Jako svůj text k představení jsem si vybrala přepis své přednášky na konferenci Happiness@Work 

Mé šťastné, genderově nekorektní já

Jan Mašek, Red Button

Respekt, expertíza a sdílení jako cesta k prosperitě společnosti

Žijeme v době, která nabízí člověku neomezený přístup k informacím. Vytváření sítí, propojování a mezioborovost, jakési stavění mostů mezi lidmi, je budoucnost. Budoucnost založena na důvěře, společných hodnotách a schopnosti nezištně předávat své vědomosti a kompetence ostatním. To chce jistě velkou dávku odvahy, ale také pokory, protože dnes jsem učitelem a zítra zase žákem. Cílem takového chování je totiž prosperita společnosti jako celku, kterou osobně preferuji před společností řízenou strachem a egem. Je na tomto ideálu možné založit funkční a udržitelný business model? Šlo by jej přenést i do podniků a dát tak lidem vyšší smysl jejich práce?

O Janovi: Vybral jsem si inovace jako prostředek k rozvoji odvahy, národní hrdosti a kultivaci společnosti jako celku. Pracoval jsem ve společnosti 3M na pozici inovačního lídra. Tam jsem se naučil propojovat a půjčovat si různé funkční modely z jednoho businessu do druhého. Vytvářel jsem mosty mezi 3M, jinými firmami a institucemi, abychom společně hledali win-win řešení. Rád vytvářím sítě, které umožňují hledat zkratky, které jsou v dnešní rychlé době potřeba k akceleraci nápadů nebo rozvoji businessu. Dále mě baví nahlížet a učit se z oborů, které jsou mimo náš rámec či naší bublinu. Rád pomáhám tomu, aby lidi využívali svůj dar na maximum a spolutvořili s lidmi, kteří jsou hodnotově na stejné vlně a nebojí se říci „nevím“.

Podcast: Pokud vašemu produktu nevěříte, nebudete schopni spolupracovat

V rozhovoru Honza mluví především o aktivním spojování lidí. Jak vůbec navázat kontakt s potenciálním partnerem? A co všechno jsou překážky v cestě k dobré spolupráci? Pokud podobné téma řešíte, v rozhovoru najdete praktické odpovědi. 

Petr Zappe, Team Test

Jak opravdu vypadá management v Čechách 2020

Na jaře 2019 jsme se rozhodli pokračovat v dotazování mezi manažery na téma management a leadership.  Po prvních rozhovorech dotazovaní manažeři projevili zájem o detailní výstup ze všech rozhovorů, protože je zajímalo, jak management vnímají lidé mimo jejich předpokládanou “bublinu”. Tento zájem a také první odpovědi nás přesvědčili, že stojí za to detailně zmapovat téma vývoje managementu a jeho současné podoby v ČR prostřednictvím osobních individuálních rozhovorů s manažery. Výsledky našeho šetření představím na konfereci.

Minulý rok jsem měl čest mluvit před učiteli na mé oblíbené téma: Jak se domluvit s generací Z. Jsem přesvědčený, že "vzkazy" od této generace platí i pro manažery.

Jana Špačková, Flexjob

Flexibilní práce v praxi

Co se skrývá pod pokličkou. Společně s Tomášem Svátkem, metodikem vzdělávání  a rozvoje v ČSOB, nahlédneme do flexibilní kuchyně největší české banky. Jaká dilemata řeší její manažeři?  Jak úspěšně nebo neúspěšně se s flexibilitou svých týmů vypořádávají při jejich vedení a jak jim můžeme pomoct?

O Janě: před lety jsem pověsila mezinárodní korporátní kariéru na hřebík a spoluzaložila FLEXJOBS, kde se zabýváme flexibilitou práce. Začínali jsme před 15-ti lety v zahraničí a nyní se soustředíme na český trh. Firmy učíme využívat flexibilitu práce a přinášíme nové formy zaměstnání, Od zavádění home office, přes nastavení pravidel vzdálené spolupráce mezi pobočkami až po návody, jak levněji a rychleji nabírat nové zaměstnance. Formou tréninků nebo konzultací pro manažery i HR zaměstnance.

Článek od Jany pro inspiraci: Ve virtuálním týmu mají lidé 2,5x vyšší citlivost na vnímání nedůvěry a neschopnosti. Co s tím?

Tomáš Svátek, ČSOB

Flexibilní práce v praxi

Více než 10 let mě ovlivňuje prostředí korporace a stejně dlouho se prostředí ČSOB snažím ovlivňovat i já. Mým tématem je rozvoj managementu a s velkou oblibou s nimi vytvářím skupiny, které pak putují dlouhodobějším programem. S nimi pak zažívám prostředí, které jako by ani korporací nebylo. Tím máme příležitost dotknout se témat, která sice s jejich rolí v managementu začíná, ale rozhodně tam nekončí.

Když jsem si, někdy před rokem, vzal na starosti rozvoj spojený s přechodem banky na flexibilní prostředí, ani jsem netušil, jaké poklady objevím. Od témat stěhování a desksharingu, přes home office jsme se dostali až k otázkám, zda si kupujeme od zaměstnanců jejich čas nebo výsledky, jak rozvíjet osobní odpovědnost a jak s ní vlastně zacházíme, kde zažíváme svobodu a volbu… A neustále máme víc otázek než odpovědí.

Petr Kostohryz, nejvíce se cítí být ředitelem mise

Pohled odjinud

Momentálně nedělám nic stálého, dávám si pauzu a během ní poskytuji konzultace různým neziskovkám primárně na téma organizační rozvoj, organizační management, management rizik apod. Ale to je spíš koníček, než opravdová práce. V Člověku v tísni jsem členem správní rady, stejné jako v jedné jine neziskovce v ČR. Profesně jsem sice naposledy dělal pro dánské ministerstvo zahraničí, ale jinak nejvíce ředitele mise v norské neziskovce jménem Norwegian Refugee Council, čímž se asi cítím nejvíce a k čemuž se plánuju vrátit. 

Rozhovor v DVTV sice není na téma management, ale maličko přibližuje, co dělám(e). Nejsem si tedy zcela jist, zda se hodí, ale z nouze ctnost. Alespoň něco, říkám si, na seznámení. Minimálně docela dobře ilustruje, jak obtížně se mi hovoří česky :)

80 tisíc uprchlíků na místě o velikosti vesnice, obchody i nevěstinec, to je Zaatari, říká Kostohryz

Pavel Kučera, Team Test

Kam se ztrácí zralé mužství v leadershipu

Muži ve vedení firem se bojí naplno používat své mužské dary a kvality, o to víc dávají pozornost ženským kvalitám. Proč jim dává větší smysl rozvíjet v pracovním prostředí jejich ženské kvality a mužské spíše tlumí, nežli je kultivují? Co to způsobuje? Jak vypadá takové zralé mužství a jak to hraje s leadershipem?  

Pavel se věnuje mužům v každém věku -  dospělým v Team testu a na kurzu Quo Vadis, dospívajícím na Transition a těm ještě mladším spolu s otci v projektu Otec a syn. Jeden z rozhovorů, který poskytl je tady:

Puberta. Radost nebo starost?